Voittajat 2012

Ajankohtais- ja asiaohjelma
Dokumenttiprojekti: Arvo (YLE TV1; tuotanto YLE Asia)

Draamaohjelma
Roba (MTV3; Filmiteollisuus Fine Oy)

Game Show
Mestareiden mestari (MTV3; StoryOf… Oy)

Keskusteluohjelma
Pressiklubi (YLE TV2; tuotanto YLE Ajankohtaistoiminta)

Komedia- ja sketsiohjelma
Putous (MTV3; StoryOf… Oy)

Lasten- ja nuortenohjelma
Pikku Kakkonen (YLE TV2; tuotanto YLE Lapset ja nuoret)

Lifestyle
Silkkitie 30 päivässä (YLE Teema; Aito Media Oy)

Reality
Kuppilat kuntoon, Jyrki Sukula! (Nelonen; Moskito Television Oy) 

Viihde- ja musiikkiohjelma
Vain elämää (Nelonen; Zodiak Finland Oy)

Paras miesnäyttelijä
Kari Hietalahti tv-ohjelmasta Roba

Paras naisnäyttelijä
Iina Kuustonen tv-ohjelmista Helsingin Herra ja Putous

Vuoden käsikirjoittaja
Tommi Liski ja Petja Peltomaa tv-ohjelmasta Kimmo

Vuoden ohjaaja
Aleksi Salmenperä tv-ohjelmasta Helsingin Herra

 

Kultainen Venla yleisöäänestykset 2013

Yleisöäänestys Paras esiintyjä
Duudsonit (Jarppi Leppälä, Jarno Laasala, Jukka Hildén, HP Parviainen)

Yleisöäänestys Paras tv-ohjelma
Duudsonit tuli taloon (SUB; Rabbit Films Oy LTD)

 

TV-Vuoden valopilkku 2012

Kimmo (YLE TV2; Yellow Film & TV) 

 

Vuoden TV-teko

Norppauinti
Kimmo Ohtonen

 

YLE:n ja MTV:n suorat urheilulähetykset
Markku Jylhäsalo Yleisradio Oy ja Tatu Lehmuskallio MTV Oy

 

Kultainen Venla elämäntyöpalkinnot

Solja Kievari, Ismo Sajakorpi, Heikki Seppälä, Peter von Bagh

Ajankohtaista

Kultainen Venla -palkinnot on jaettu

 

Vuoden 2018 Kultainen Venla -palkinnot on jaettu. Katso lista voittajista. Televisioakatemia onnittelee voittajia!

Yleisöäänestyksen finalistit julkistettu

 

Yleisöäänestys on päättynyt, äänet on laskettu ja finalistit (aakkosjärjestyksessä) julkistettu:

Paras esiintyjä:
Aki ja Äijä (Eränkävijät), Arman Alizad (Arman ja viimeinen ristiretki, Arman pohjantähden alla) ja Cheek (Cheekend)

Paras lasten- ja nuortenohjelma:
Heinähattu, Vilttitossu ja Rubensin veljekset
(Nelonen), Hullu hullumpi yläaste (Yle Areena) ja Metsähaaste (Yle Areena)

Paras ohjelma:
Eränkävijät
(Yle TV1), Love Island Suomi (Sub) ja Puoli seitsemän (Yle TV1)