Voittajat 2013

Ajankohtais- ja asiaohjelma
Docventures, esityskanava Yle TV2, tuotantoyhtiö Gimmeywallet Productions Oy

Draamaohjelma
Taivaan tulet, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Draama

Keskusteluohjelma
Hjallis, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö FremantleMedia Finland Oy

Komedia- ja sketsiohjelma:
Hyvät ja huonot uutiset, esityskanava Nelonen, tuotantoyhtiö Yellow Film & TV

Lasten- ja nuortenohjelma
#lovemilla, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Lapset ja nuoret/It´s Alive Productions Oy

Lifestyle
Erilaiset äidit, esityskanava AVA, tuotantoyhtiö Aito Media Oy

Reality
Arman ja viimeinen ristiretki, esityskanava JIM, tuotantoyhtiö Armanin Maailma

Viihde- ja musiikkiohjelma
Vain elämää, esityskanava Nelonen, tuotantoyhtiö Zodiak Finland Oy

 

Kultainen Venla tekijäpalkinnot 2013

Paras miesnäyttelijä
Jussi Vatanen roolistaan tv-draamassa Puolin ja toisin (esityskanava Yle TV1, tuotanto Yle Draama)

Paras naisnäyttelijä
Armi Toivanen roolistaan tv-draamassa Nuoret nerot (Esityskanava Yle TV1, tuotantoyhtiö Tuotanto Oy Säihky)

Vuoden käsikirjoittaja
Kirsti Manninen ja Antti Pesonen draama-sarjasta Kansan mies (esityskanava Yle TV1, tuotantoyhtiö Zodiak Finland Oy)

Vuoden ohjaaja
Antti Leino musiikki-ohjelmasta Iskelmä-Suomi (esityskanava Yle Teema, tuotanto Yle Kulttuuri ja viihde)

 

Kultainen Venla yleisöäänestys 2013

Paras esiintyjä
Arman Alizad

Paras tv-ohjelma
Taivaan tulet

 

TV-maailma lehden jakama tunnustuspalkinto

TV-vuoden valopilkku 2013
Iskelmä-Suomi, esityskanava Yle Teema, tuotanto Yle Kulttuuri ja viihde

 

Televisioakatemian hallituksen erikoispalkinto

Vuoden TV-teko
Docventures, esityskanava Yle TV2, tuotantoyhtiö Gimmeywallet Productions Oy

 

Televisioakatemian hallituksen myöntämät elämäntyöpalkinnot

Helena Kokko, Eeva Litmanen, Päiviö Pyysalo, Simo Salminen, Hannu Seikkula

Ajankohtaista

Kultainen Venla -palkinnot on jaettu

 

Vuoden 2018 Kultainen Venla -palkinnot on jaettu. Katso lista voittajista. Televisioakatemia onnittelee voittajia!

Yleisöäänestyksen finalistit julkistettu

 

Yleisöäänestys on päättynyt, äänet on laskettu ja finalistit (aakkosjärjestyksessä) julkistettu:

Paras esiintyjä:
Aki ja Äijä (Eränkävijät), Arman Alizad (Arman ja viimeinen ristiretki, Arman pohjantähden alla) ja Cheek (Cheekend)

Paras lasten- ja nuortenohjelma:
Heinähattu, Vilttitossu ja Rubensin veljekset
(Nelonen), Hullu hullumpi yläaste (Yle Areena) ja Metsähaaste (Yle Areena)

Paras ohjelma:
Eränkävijät
(Yle TV1), Love Island Suomi (Sub) ja Puoli seitsemän (Yle TV1)